Siła spokoju - czyli Nianią być…    Zawód niani w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularny. W związku z brakiem wolnych miejsc w żłobkach i przedszkolach, rodzice coraz częściej decydują się na zatrudnienie niani. Dla wielu osób praca z dziećmi jest przyjemnością. Spędzanie czasu z maluchem przynosi wiele radości i satysfakcji. Opieka nad dzieckiem nie jest pracą łatwą, wymaga poświęcenia i skupienia.

    Zanim podejmiemy pracę niani musimy znaleźć ofertę pracy, która spełni oczekiwania zarówno przyszłej niani, jak i rodziców dziecka. Dawniej sięgnęłybyśmy po gazetę i szukałybyśmy rubryki "Dam pracę". W dobie coraz większej dostępności do Internetu droga poszukiwania pracy wydaje się być dużo prostsza i krótsza. Istnieje bowiem wiele portali internetowych poświęconych wyłącznie tematyce opiekunek do dzieci. Są to strony, w których przede wszystkim znaleźć możemy ogłoszenia rodziców, szukających niani dla swojej pociechy, jak również ogłoszenia samych opiekunek, które pracy szukają.
Niemniejszym powodzeniem cieszą się także Agencje Opiekunek.
Przyjrzyjmy się także temu tematowi bliżej….
Niania1
© Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Zanim wpadniesz na pomysł, by podjąć się tego zajęcia, musisz odpowiedzieć sobie najpierw na szereg pytań. Pytania te pojawią się z pewnością na Twojej rozmowie kwalifikacyjnej.

 Po pierwsze - dlaczego chcesz pracować w charakterze niani?

    Zapewne usłyszysz to pytanie od rodziców dziecka. Musisz przekonać ich, że jesteś najwłaściwszą osobą do opieki nad ich pociechą. Pamiętaj, że w Twoje ręce powierzany jest największy skarb - ludzkie życie. Bycie nianią to nie tylko zabawa z dzieckiem, ale także ogromna odpowiedzialność za nie. Niezwykle cenne w oczach rodziców, ale i dla samej opiekunki jest ukończenie przez nią kursu pediatrycznego z zakresu resuscytacji. Te umiejętności są bardzo ważne, jeśli chcesz zostać profesjonalną nianią. Każdą opiekunkę powinna cechować też rozwinięta wyobraźnia i pomysłowość. Dziecko nigdy nie nudzi się w towarzystwie dobrej niani, która tworzy nowe zabawy, zna wiele piosenek i bajek. Dobra niania, to osoba kreatywna, która potrafi pobawić się w berka, zamienić w czarodzieja, zachęcić niejadka do zjedzenia obiadu, czy też zabronić zjedzenia czegoś, jeśli występują określone przez rodziców przeciwwskazania lekarskie. Elastyczność w tej pracy jest niezwykle istotna.

Po drugie - Jakie są Twoje mocne strony?

     Czy potrafisz wymienić cechy pozytywne, które w tym zawodzie będą ważne? Jakie są Twoje cechy negatywne? Pamiętaj, że każdy je ma. Mówienie, że negatywnych nie posiadasz nie zostanie dobrze odebrane. A jeśli chcesz swoją wadę zamienić w atut, wystarczy tylko odrobina wyobraźni. Np. jeśli powiesz, że jesteś pedantką, da to niewielki obraz o Tobie w kontekście przyszłej pracy, ale jeśli uzasadnisz, że dzięki temu w pokoju dziecka zabawki będą zawsze na swoim miejscu, a dziecko od wczesnego dzieciństwa będzie uczyło się porządku, to zmienia to całkowicie wydźwięk tej informacji.

Po trzecie - nagroda czy kara?

    Dobra niania powinna być spokojna i zrównoważona, gdy maluch rozrabia. Potrafi skarcić w razie potrzeby, ale i przytulić. Pomyśl nad systemem nagród i kar. To pytanie także możesz usłyszeć podczas rozmowy. Warto tę kwestię także skonsultować z rodzicami i dowiedzieć się, jakie oni stosują metody, aby nie wprowadzać chaosu w świecie dziecka. Dowiedz się, co Twój podopieczny lubi - które książeczki najchętniej są mu czytane, które bajki lubi oglądać. Odebranie mu którejś z tych przyjemności będzie dla niego karą. A propos oglądania bajek, to kolejny ważny temat, na który warto zwrócić uwagę. Dowiedz się, czy dziecko może oglądać telewizję i jak długo w ciągu dnia. Przedstaw także swój punkt widzenia i swoje propozycje spędzania wolnego czasu.


Decydujesz się podjąć pracę opiekunki, powinnaś charakteryzować się pewnymi cechami. Musisz być lubiana przez dzieci, otwarta, spokojna i opanowana. Niania, która jest uśmiechnięta i wesoła zjedna sobie sympatię dziecka, a nie ta, która jest smutna i zajęta swoimi problemami, podczas opieki nad dzieckiem. Pamiętaj, że swoje życie zostawiasz za drzwiami mieszkania, w którym mieszka Twój podopieczny. Zdarzy się zapewne taki dzień w Twojej pracy, gdy dziecko będzie marudne. Ciepła i troskliwa niania, umiejąca rozpoznać u dziecka przyczynę złego nastroju i zorganizować mu czas w sposób najbardziej odpowiedni dla niego, to prawdziwy skarb i dla dziecka, i dla rodziców.
Samej niani dzień także przyjemniej minie, gdy dziecko będzie szczęśliwe i zadowolone.

To oczywiście nie są wszystkie cechy wymagane do pracy w tym zawodzie. Do każdego dziecka należy podejść bardzo indywidualnie i uwzględnić wymagania i oczekiwania rodziców w sposobie wychowywania ich pociechy. Decydujące znaczenie w kwestii wyboru będzie miał pierwszy kontakt i to, czy osoba starająca się o pracę wzbudzi zaufanie.
   Niania2
© Paul Hakimata - Fotolia.com

Decydując się na znalezienie pracy poprzez Agencję Opiekunek bądź gotowa na dłuższy proces rekrutacyjny. Najpierw wypełniasz formularz zgłoszeniowy, w którym bardzo dokładnie przedstawiasz swoje dane osobowe. Jeśli przejdziesz pomyślnie ten etap, zostajesz zaproszona na rozmowę. Osoba reprezentująca Agencję zada Ci szereg pytań:

•    jak spędzisz dzień z dzieckiem, gdy będzie marudne?
•    jak zaplanujesz czas podczas niepogody?
•    co zrobisz, gdy dziecko się zakrztusi?
•    w jaki sposób wykonuje się resuscytację u dzieci?
•    czy zaopiekujesz się dzieckiem w wyjątkowych sytuacjach także w weekendowy wieczór?
•    co zrobisz, gdy dziecko wpadnie w histerię?
•    jak wyobrażasz sobie standardowy dzień z dzieckiem?
•    czym zajmowałaś się do tej pory?
•    czy masz doświadczenie w pracy z dziećmi?

Te pytania nie wyczerpują oczywiście całego zagadnienia. Kolejnym krokiem będzie wizyta u rodziców. Spotkanie to poprowadzi osoba reprezentująca Agencję Opiekunek. Ważną rzeczą jest, o czym wiele opiekunek zapomina, aby przed wejściem do pokoju i przywitania się z dzieckiem, poprosić rodziców o skorzystanie z łazienki w celu umycia rąk. To świadczy o Twojej higienie, dzięki czemu rodzice mają pewność, że nie przeniesiesz na dziecko żadnych bakterii z zewnątrz. Tym bardziej, jeśli przemieszczasz się komunikacją miejską.

Na takie spotkanie często umówione są minimum 3 kandydatki - każda na inną godzinę, spośród których rodzice wybiorą tę jedną.

Pamiętaj, aby na spotkaniu z rodzicami uzyskać wszelkie podstawowe informacje, dotyczące zakresu Twoich obowiązków, formy zatrudnienia - w związku z ustawą żłobkową* istnieje dziś możliwość zalegalizowania pracy opiekunki. Im lepiej sprecyzowane będą warunki wstępnej umowy, tym mniej nieporozumień będzie w dalszej pracy.


* Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235) określa zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad najmłodszymi, minimalne standardy usług placówek i kwalifikacje osób sprawujących  opiekę oraz reguluje zasady finansowania i działalności nadzorczej w zakresie przestrzegania warunków i jakości sprawowanej opieki nad dziećmi do lat 3.

 Art. 51.1 tej ustawy mówi:
Za nianię, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne, opłaca:
1) Zakład Ubezpieczeń Społecznych - od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
2) rodzic (płatnik składek) - od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą minimalnego wynagrodzenia - na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

2. Za nianię, która przystąpiła dobrowolnie na swój wniosek do ubezpieczenia chorobowego, składki na to ubezpieczenie opłaca rodzic na zasadach określonych dla zleceniobiorców w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca składki, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
1) niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
2) rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą pozarolniczą działalność.
3) dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

4. W przypadku utraty przez rodziców albo rodzica samotnie wychowującego dziecko zatrudnienia, zaprzestania świadczenia usług lub działalności, o których mowa w ust. 3 pkt. 2, składki opłaca się przez okres 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych przyczyn.

Autorką publikacji "Siła spokoju - czyli Nianią być…" jest Joanna Jankowiak/Rekruteo.pl

Ciąża a praca Działalność gospodarcza Kobieta Niania Zawody

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Student w pracy Student w pracy

    Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu ...

  • Mobbing w pracy Mobbing w pracy

    Mobbing to niestety coraz częściej spotykany problem prześladowania pracownika w środowisku pracy.

  • Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej? Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?

    Termin praca chałupnicza, czyli praca wykonywana w domu ma swoje poczatki już w czsach PRL-u, a kojarzy się głównie z takimi czynnościami jak: szycie, składanie długopisów lub adresowanie kopert.

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: