Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?Termin praca chałupnicza, czyli praca wykonywana w domu ma swoje poczatki już w czsach PRL-u, a kojarzy się głównie z takimi czynnościami jak: szycie, składanie długopisów lub adresowanie kopert.
Zajęcia te, często monotonne, niejednokrotnie są ważnym źródłem dochodów dla osób pracujących w domu. U źródeł wyboru takiego sposobu utrzymania stoją nie tylko problemy ze znalezieniem pracy, ale także możliwość zorganizowania opieki nad dzieciem lub chorym członkiem rodziny.

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i kulturowym, nastąpiła ewolucja: praca chałupnicza stała się coraz częściej pracą wykonywaną zdalnie, a jej owoce nie mają już tylko postaci materialnej. Coraz częściej także wybór tego źródła utrzymania nie jest podyktowany wyższą koniecznością, a chęcią zorganizowania sobie pracy samemu i potrzebą niezależności (tzw. freelancer).

Dzięki możliwościom technologicznym informatyk pracujący w domu może obsługiwać kilka firm jednocześnie, pisząc programy, tworząc strony internetowe lub nadzorując systemy informatyczne zdalnie. Młoda mama, opiekująca się swoim bobasem, może zarządzać sklepem internetowym lub prowadzić aukcje w popularnych serwisach sprzedając np.: rękodzieło.

Praca w domu - kobieta z laptopem na fotelu
© nyul - Fotolia.com

Telepraca jest także doskonałym rozwiązaniem dla przedstawicieli wolnych zawodów, prawnik może pisać porady i opinie dla swoich klientów w domu, niepełnosprawny dziennikarz nie musi już się martwić barierami architektonicznymi tak często obecnymi w naszych miastach.

Dzięki technologii zanikają także bariery geograficzne (odległości), już dziś pewne zadania callcenter można przenosić do domowych pieleszy. Praca zdalna często  polega także na oferowaniu towarów lub usług  (telemarketing) za pośrednictwem tylko i wyłącznie kontaktów telefonicznych z klientami i usługobiorcami. Możliwe jest także prowadzenie różnego rodzaju sondaży, ankiet oraz badań rynku i grup docelowych dla różnych instytucji badawczych.


Jako przykład wpływu telepracy na rynek pracy można podać powstanie nowych zawodów jak, chociażby Socialmedia Specialist (specjalista ds. mediów interaktywnych). Pracując zadalnie na tym stanowisku ma się za zadanie tak rozpropagować markę, osoby lub firmę, aby za pomocą wspomnianych mediów zainicjować dyskusję na rynku wokół danego tematu. Często aby zostać zatrudnionym, musisz być aktywynym uczestnikiem internetu np. mieć swój blog, profil i być aktywnym na portalach społecznościowych.

Firmy inwestujące w ten sposób reklamy mogą sporo zaoszczędzić na kosztach wynajmu biur, szczególnie na początku działalności np. wchodząc na rynek z nową usługą.

Należy pamiętać o tym, że ten rodzaj pracy wymaga predyspozycji do pracy w domu i swoistej samodyscypliny, tak trudnej do utrzymania w "domowych pieleszach".

Autorką publikacji "Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?" jest Małgorzata Koleńska/Rekruteo.pl

Ciąża a praca Działalność gospodarcza Kobieta Praca zdalna Telepraca

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

    Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

  • Asertywność w pracy i nie tylko Asertywność w pracy i nie tylko

    Wyobraźmy sobie taką sytuację: Idziesz ulicą, zatrzymuje Cię akwizytor namawiający usilnie do zakupu rewelacyjnego kosmetyku o wyjątkowych właściwościach. Odmawiasz grzecznie, jednak pan jest dość wytrwały...

  • Najlepszy list motywacyjny Najlepszy list motywacyjny

    Większość pracodawców chce także zapoznać się z motywacjami kandydata, stąd w ogłoszeniach prośba o przesłanie listu motywacyjnego. I tu zaczyna się problem...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: