Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć.Setki przejrzanych ofert pracy, wyszukiwanie kolejnych portali prezentujących bardziej lub mniej interesujące nas stanowiska pracy, a potem godziny spędzone przy komputerze na pisaniu swojego życiorysu i listów motywacyjnych. Wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień -  zadzwonił telefon – idziesz na rozmowę kwalifikacyjną. No i niby jest satysfakcja, że nasze poszukiwania pracy mogą przynieść efekt, lecz pojawia się niepokój czy sprostamy tej rozmowie. Konkurencja wszak nie jest mała na obecnym rynku pracy. Aby uniknąć stresu, niepotrzebnych błędów podczas rozmowy warto dobrze się do niej przygotować. Musimy pamiętać, że ocenie rekrutera podlega bardzo wiele elementów i o tym szczegółowo będzie mowa w tym artykule. Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap rekrutacji. Na podstawie kilkudziesięciu minut przyszły pracodawca zdecyduje o Twoim być albo nie być w jego firmie. W zależności od struktury firmy czy stanowiska, o które się ubiegamy tych etapów może być więcej.  Jeśli zależy Ci na tej pracy, to warto przestrzegać pewnych zasad, by wypaść w oczach rekrutera pozytywnie nie tylko pod względem merytorycznym.

Co wiesz o mnie?

Pierwszą istotną sprawą jest posiadanie informacji na temat przyszłego pracodawcy. Wstępne informacje powinieneś już mieć, wysyłając swoją aplikację na dane stanowisko pracy. Warto mieć jednak pewną wiedzę na temat profilu działalności, misji, branży czy konkurencji. Nie znając tych danych, trudniej będzie nam być partnerem w rozmowie. Kłopot sprawi nam także zadanie odpowiednich pytań, na podstawie których jesteśmy także oceniani. Dotrzeć do tych informacji pomoże nam w najprostszy sposób strona internetowa danej firmy. Nie ma dziś bowiem profesjonalnej firmy, która nie ma swojej strony internetowej. Zapoznając się z informacjami tam zamieszczonymi łatwiej będzie ocenić, czego spodziewać się po przyszłym pracodawcy. Inne miejsca dające wiedzę na temat firmy, w której będziesz mieć rozmowę, to  fora internetowe czy portale branżowe. Jest wiele tego typu portali, które ukazują nam m.in. pogląd na sytuację finansową firmy, wynik finansowy uzyskany w danym roku, czy liczbę zatrudnienia. Wszelkiego rodzaju dane przydadzą się nam, gdy padnie pytanie, dlaczego staramy się o pracę w danej firmie. Pozytywnie wypadnie ten kandydat, który wykażę swoje zainteresowanie nie tylko firmą, lecz także konkretną branżą.

Co wiesz o stanowisku?

Równie istotna jest charakterystyka stanowiska, na które aplikujesz. Fundamentalną kwestią jest znajomość wszystkich zagadnień, które zawarte są w ogłoszeniu/ofercie pracy. Jeśli w ogłoszeniu znalazło się słowo z branży specjalistycznej, którego nie znasz, to sprawdź przed rozmową kwalifikacyjną jego znaczenie. Przejrzyj także oferty innych firm, aby mieć dodatkową informację o pracy na stanowisku w tego typu branży. Nie można bowiem upiec ciasta, nie znając składników przepisu. Improwizacja nie zawsze przyniesie oczekiwany efekt.

Co powiesz o sobie?

Rozmowa z przyszłym pracodawcą rozpoczyna się już od uścisku dłoni i odpowiedniej postawy. Przed samą rozmową zrób analizę swoich zachowań, używanych słów. Warto wypisać na kartce swoje najważniejsze osiągnięcia, umiejętności, kwalifikacje, a także cechy, które przydadzą się na oferowanym stanowisku. Ważne jest, aby skupić się na tym, co my możemy wnieść do firmy swoją osobą, jakie korzyści damy pracodawcy, jeśli nas zatrudni. Najłatwiej wykaże nam to chronologia naszego zatrudnienia, sprawy za które odpowiadaliśmy, przytoczenie konkretnych sytuacji, które potwierdzają, że posiadamy odpowiednie kompetencje. Czasami jeden przykład udowadniający naszą cechę jest lepszy niż szereg opisów, które nic bądź niewiele znaczą. To jak zareagowaliśmy w przeszłości w danej sytuacji pozwoli rekruterowi przewidzieć, w jaki sposób poradzimy sobie z podobną sytuacją w przyszłości. Dotyczy to także stosunków interpersonalnych z innymi pracownikami, czy rozwiązywania problemów. Pamiętajmy, żeby mieć przygotowane także swoje słabe strony. Nie ma bowiem ludzi idealnych. Każdy z nas ma jakieś wady. Bardzo ważne jest, aby te negatywne cechy przedstawić w pozytywnym świetle. Jeśli jesteś bardzo dokładny, to z pewnością cecha ta będzie wpływać na Twoją korzyść, gdy kandydujesz na stanowisko analityka, czy księgowej. Na rozmowę warto zabrać także dodatkową kopię naszego życiorysu i dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie.

Trening przed rozmową

Nic tak nie dodaje pewności siebie, jak odpowiedzenie sobie na pytania, które możemy usłyszeć na rozmowie. Standardowe pytanie: „Co może Pan/Pani powiedzieć o sobie?" sprawia często kandydatom wiele problemów. Dlatego też warto zrobić sobie trening - przygotować listę pytań, które mogą się pojawić podczas rozmowy, przygotować sobie odpowiedzi na nie i ćwiczyć przed lustrem. Możemy także nagrywać odpowiedzi na dyktafon, bądź kamerę. Zauważymy wówczas najlepiej swoje potknięcia, zawahania podczas wypowiedzi. Doświadczony rekruter potrafi ocenić wiarygodność kandydata, wykucie na pamięć odpowiedzi może wypaść nienaturalnie, zakładając, że to samo bądź podobne pytanie padnie. Komunikatem dla rekrutera jest bowiem także wypowiedź niewerbalna. A poza tym nie bójmy się sami zadawać pytania. Ważne by były one krótkie, merytoryczne i precyzyjne. Przesadna otwartość nie jest wskazana. Jak we wszystkim i tu należy zachować umiar.
Rozmowa kwalifikacyjna - kandydat vs. oceniający
© CandyBox Images - Fotolia.com

Jak cię widzą, tak cię piszą


To prawda znana nie od dziś. Czasami wystarczy pierwsze 5 minut spotkania, by ocenić kandydata. Strój podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinien być schludny i elegancki. Niekiedy sama branża narzuca nam rodzaj tego stroju. Jest tak w branży prawniczej, bankowej, administracji państwowej, czy korporacjach firm międzynarodowych, gdzie preferowane są głównie kostiumy w stonowanych kolorach, odpowiedniej długości spódnice, bluzki, które nie eksponują dekoltu. Tę sztywność stroju przełamać można jakimś dodatkiem, który podkreśli nasze "ja" - u pań może to być torebka, apaszka, a u panów krawat czy zegarek. W innych branżach, czy mniejszych firmach oczywiście nie musi być tak silnej restrykcji w tej kwestii. Natomiast nie można przesadzić też w drugą stronę i wystylizować się w taki sposób, że ukryjemy samych siebie, "przebierając się" zamiast po prostu ubrać. Schludny wygląd, to nie tylko ubiór, ale także dbałość o higienę osobistą - czyste i zadbane paznokcie, dobrze uczesane włosy, delikatny makijaż, subtelny zapach perfum. Najważniejsze, by nasz wizerunek był prawdziwy, spójny i wiarygodny. Jeśli będziemy czuć się źle we własnym stroju, odbije się to niekorzystnie na rozmowie rekrutacyjnej.


Unikaj tych błędów

Kardynalny błąd to podejmowanie tematu finansów niemal na początku rozmowy. Dopóki przyszły pracodawca sam tego tematu nie rozpocznie, niewskazane jest na pierwszej rozmowie rozmawiać o warunkach płacy. Najpierw należy skupić się przede wszystkim na zrobieniu dobrego wrażenia. To jest nasz cel. Nie rozmawiaj także o byłym pracodawcy w negatywny sposób. Nie pokażesz swoich atutów, będąc sfrustrowanym i wymieniając listę krzywd, jakie cię spotkały. Świadczy to o nielojalności i wywoła wrażenie, że nowego pracodawcę podobnie potraktujesz w przyszłości. Lepiej powiedzieć, że obecna firma przechodzi trudny okres i szukasz stabilnego zatrudnienia. Poważnym błędem jest też brak przygotowania, ponieważ wielu wychodzi z założenia, że nic to nie zmieni. Niektórzy są tak przeświadczeni o swoim "geniuszu", że nie chcą tracić czasu na przygotowanie się do rozmowy. Inni uważają, że to pracodawcy powinno bardziej zależeć, skoro zamieścił swoje ogłoszenie. Nie przejawiają oni wówczas dużego entuzjazmu. W takiej sytuacji pracodawca bardziej skłaniał się będzie ku osobie mniej przygotowanej merytorycznie, ale zmotywowanej i traktującej nową pracę jak wyzwanie, które zwiększy jej kompetencje.

Autorką publikacji "Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć." jest Joanna Jankowiak/Rekruteo.pl

Absolwent Kompetencje miękkie Rozmowa kwalifikacyjna Życiorys

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

    Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

  • Asertywność w pracy i nie tylko Asertywność w pracy i nie tylko

    Wyobraźmy sobie taką sytuację: Idziesz ulicą, zatrzymuje Cię akwizytor namawiający usilnie do zakupu rewelacyjnego kosmetyku o wyjątkowych właściwościach. Odmawiasz grzecznie, jednak pan jest dość wytrwały...

  • Najlepszy list motywacyjny Najlepszy list motywacyjny

    Większość pracodawców chce także zapoznać się z motywacjami kandydata, stąd w ogłoszeniach prośba o przesłanie listu motywacyjnego. I tu zaczyna się problem...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: