Negocjowanie podwyżki - czyli jak urobić szefaRozmowa dotycząca podwyżki, to prawdziwa przeprawa negocjacyjna. Nie każdy w ten sposób do tego podchodzi, a powinniśmy sobie uświadomić, że jest to rozmowa równie emocjonująca, jak ta, podczas której staraliśmy się o pracę w tej firmie. Rzadko jest tak, że podwyżkę otrzymamy bez wyraźnych sygnałów z naszej strony. Szef sam z taką propozycją nie wyjdzie. A jeśli tak się zdarza, to w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Coroczne podwyżki mają miejsce w dużych firmach, międzynarodowych korporacjach, w których regulaminie jest system ocen rocznych pracownika. Na podstawie zebranych danych, po indywidualnych rozmowach przełożonego z pracownikiem, podczas których omawiane są osiągnięcia pracownika, obie strony znają swoje oczekiwania. Wówczas to pracownik przedstawia swoje wyniki pracy oraz oczekiwania finansowe - najczęściej podwyższenie pensji odbywa się w takich firmach raz, dwa razy w roku - wie dzięki temu do jakiej wysokości jego pensja może wzrosnąć. Inaczej sytuacja przedstawia się w mniejszych firmach, w których nie ma jasno określonego systemu przyznawania podwyżek. Należy wówczas zapoznać się ze specyfiką firmy, w której pracujesz i wybrać odpowiedni moment do rozmów.

Ludzie nie otrzymują podwyżki często nie dlatego, że źle pracują, że nie wywiązują się ze swoich obowiązków, ale dlatego, że o nią nie proszą. Najczęściej pracodawca wychodzi z założenia, że skoro pracownik nie upomina się o podwyższenie pensji, to oznacza to, że jest z jej wysokości w pełni zadowolony. Skoro jednak podjąłeś decyzję, że idziesz prosić o "swoje", to nie przyjmuj postawy walczącego ze złem wojownika. Od twojego nastawienia i przygotowania bardzo dużo zależy.

Przygotuj się do rozmowy

    Ubieganie się o podwyżkę powinno odbyć się w odpowiednim momencie. Jeśli zdobyłeś doświadczenie w firmie, znasz jej specyfikę, pracujesz odpowiednio długo, masz za sobą co najmniej okres próbny i pewne osiągnięcia na swoim koncie, to możesz negocjować lepsze warunki płacy. Zapisz na kartce wszystkie argumenty, które są poparciem na twoją prośbę. Musisz przede wszystkim przedstawić szefowi wyniki swojej pracy, ponieważ dla każdego szefa rozmowa o podwyżce wiąże się z ewentualną stratą finansową. Przedstaw jasno, jakie korzyści osiągnął dzięki twojemu zaangażowaniu, ile pracy włożyłeś w nowy projekt, który przyniósł firmie wymierne korzyści. Mów o swoich kompetencjach, umiejętnościach, mocnych stronach. Przedstaw swoje plany działania na przyszłość, to dobrze zostanie odebrane, a dodatkowa motywacja finansowa dla ciebie będzie rzeczowo uargumentowana. Dzięki takiemu podejściu każda ze stron będzie wygrana. Umów się wcześniej na rozmowę, nikt nie lubi rozmów z zaskoczenia. Przećwicz ją sobie w domu, aby zmniejszyć stres. Na rozmowę przyjdź nieco wcześniej, aby uspokoić swoje emocje. Bądź dla szefa miły, nastawiony pozytywnie, a nie roszczeniowo. Mów rzeczowo i konkretnie. Podaj kwotę podwyżki, która ciebie usatysfakcjonuje. Oczywiście nie można popadać w skrajności - zbyt duża kwota nie zadowoli szefa i nie dostaniesz tego, o co wnioskujesz, zbyt mała nie przyniesie zadowolenia tobie i za kilka miesięcy ponownie odczujesz rozgoryczenie z tego powodu. Podając kwotę należy brać pod uwagę nie tylko swoje kompetencje i osiągnięcia, ale także sytuację finansową firmy, a także wysokość pensji na podobnym stanowisku na rynku pracy.

Kiedy jest najlepszy moment na podjecie rozmów?

    Z punktu widzenia pracodawcy odpowiednie wynagrodzenie specjalisty, zmotywowanie finansowo pracownika, który ma duży potencjał, ambicje, a także zmieniająca się na rynku pracy wysokość wynagrodzeń niejako wymuszają na nich przyznawanie podwyżek. Nie zawsze jednak czas na rozmowy tego typu jest odpowiedni. Najlepiej wybrać moment, gdy firma nie ma poważnych inwestycji finansowych, gdy szef odniósł sukces zawodowy lub osobisty i jest w świetnym nastroju. Wybierz odpowiedni dzień, na pewno dobry na rozmowę nie będzie piątek, ponieważ każdy wówczas myśli już o weekendzie, w poniedziałek z kolei najczęściej odbywają się narady i spotkania. Warto ustalić, czy twój przełożony nie wyjeżdża w delegację, aby uniknąć niepotrzebnej frustracji. Jeśli widzisz, że szef ma w ustalonym dniu zły humor, lepiej rozmowę przełożyć, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że nie przyniesie ona oczekiwanego efektu. Nieodpowiednim momentem na podejmowanie rozmów jest także czas przed lub po twoim urlopie, albo jeśli nie ucichł jeszcze szum po jakimś twoim niepowodzeniu. Gdy do rozmowy dojdzie, nie wyliczaj niepowodzeń twoich kolegów, nie używaj argumentów, że zarabiają więcej niż ty, że potrzebujesz pieniędzy na remont mieszkania, nie atakuj, nie bądź roszczeniowy. Masz zostać wynagrodzony za swoje osiągnięcia, a nie za powodzenia lub niepowodzenia kolegów. Każda forma agresji, używanie słów "chcę", zamiast "proszę" wywołuje wycofanie u naszego rozmówcy. Każda forma presji nie sprzyja powodzeniu. Bądź spokojny i rzeczowy.

Dla szefa istotne jest to, jaki wkład masz w pracę w jego firmie, ile może zyskać motywując świetnego pracownika, mającego potencjał i możliwości. Zwykle podwyżka kojarzy mu się ze stratą dla jego firmy. Przedstaw mu swoje argumenty, daj do zrozumienia, że docenienie finansowe jeszcze bardziej zmotywuje Cię do pracy. Przełożony powinien szybko podjąć decyzję i ją uzasadnić. Jeśli jego odpowiedź jest negatywna, to warto dopytać, jakie są przyczyny tej decyzji i kiedy możesz liczyć na powrót do rozmów. Jeżeli nie planuje podwyżek w ogóle, to będzie to dla ciebie sygnał, że należy tę pracę zmienić w niedalekiej przyszłości. Być może jednak w zamian za podwyżkę szef zaproponuje Ci możliwość rozwoju, pracę przy projekcie, który wzbogaci twoje doświadczenia zawodowe, a może będą to także dodatkowe darmowe szkolenia, czy karnety na siłownię, bądź fitness. Zastanów się czy ta opcja nie będzie dla ciebie równie korzystna. Jeżeli szef zgadza się na podwyżkę, ale wg niego nie jest to dobry moment dla firmy, to ustal od razu kiedy są realne szanse na podwyżkę.

Bankonty monety
© Magdziak Marcin - Fotolia.com

 Możesz również spotkać się z nerwowym atakiem na ciebie ze strony szefa, który zacznie wytykać ci twoje błędy i udowadniać, często niesłusznie, że podwyżka nie należy się tobie. Najważniejsze co możesz zrobić w tym momencie, to nie dać się nerwowej atmosferze i nie ulec prowokacyjnym tezom. A jeśli wytknięty przez niego błąd miał miejsce, to warto obronić swoją postawę i przedyskutować to, czy był on na tyle istotny, by przekreślać ogół twoich osiągnięć.

Błędem wielu pracowników jest też to, że biorą na siebie więcej pracy, zostają po godzinach, pracują często ponad swoje siły, niedomagając się od razu uregulowania finansowo tej sytuacji. Jeśli o podwyżkę poprosisz dopiero, gdy skończysz zadanie, wyczerpany wysiłkiem, jaki poniosłeś, to licz się z tym, że szef powie ci "nie". Pokazałeś mu bowiem, że możesz pracować za półdarmo.

Niezależnie od wyniku rozmów, zakończ rozmowę życzliwie i podziękuj za poświęcony ci czas. Na pewno zostanie to milej odebrane niż trzaśnięcie za sobą drzwiami. Palenie mostów, to najgorsze, co można zrobić. Pamiętaj, że dobre nastawienie i dobra argumentacja to 90% sukcesu. Sukces może przyjść od razu, albo niekoniecznie. Warto zostawić sobie otwartą furtkę.

Autorką publikacji "Negocjowanie podwyżki - czyli jak urobić szefa" jest Joanna Jankowiak

Kompetencje społeczne Szef Wynagrodzenie Zarobki

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Siła spokoju - czyli Nianią być… Siła spokoju - czyli Nianią być…

  Zawód niani w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularny. W związku z brakiem wolnych miejsc w żłobkach i przedszkolach, rodzice coraz częściej decydują się na zatrudnienie niani.

 • Asertywność w pracy i nie tylko Asertywność w pracy i nie tylko

  Wyobraźmy sobie taką sytuację: Idziesz ulicą, zatrzymuje Cię akwizytor namawiający usilnie do zakupu rewelacyjnego kosmetyku o wyjątkowych właściwościach. Odmawiasz grzecznie, jednak pan jest dość wytrwały...

 • Mobbing w pracy Mobbing w pracy

  Mobbing to niestety coraz częściej spotykany problem prześladowania pracownika w środowisku pracy.

 • Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać? Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?

  Po dniach niepewności w oczekiwaniu na ten wymarzonym moment, kiedy zostaniemy w końcu zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W głowie zamęt – jak się ubrać ...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: