Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ...


Kandydat z bogatym doświadczeniem poszukiwany, czyli o tym, jak czytać ogłoszenia i spełniać wymagania.

    Przeglądając oferty pracy można mieć totalny zawrót głowy. Wielu zapewne sięga po słownik i próbuje rozszyfrować obcobrzmiące pojęcia. Niejeden z was zastanawia się, czy w ogóle spełnia wymagania mimo bogatego doświadczenia i solidnej edukacji. Dlaczego tak jest? Chociażby dlatego, że współczesne ogłoszenia o pracę bywają bardzo rozbudowane, a zakresem obowiązków można by obdzielić niekiedy co najmniej trzy osoby. Nie trudno o frustrację i przygnębienie. Bardzo ważna jest świadomość własnych umiejętności, a co za tym idzie, świadomość przydatności na stanowisku, na które aplikujemy. Nie zawsze przecież jest tak, że spełniamy 100% wymagań stawianych przez pracodawcę. Błędem wielu osób jest to, że ocenia własne możliwości zbyt krytycznie i nie odpowiada na ogłoszenie w ogóle. Zadaniem osoby szukającej pracy jest dokładne przeanalizowanie ogłoszenia i  dokonanie wstępnej selekcji swoich umiejętności i kwalifikacji. U podstaw sukcesu leży przede wszystkim dobrze napisany życiorys. W życiorysie zawarte powinny być i wyeksponowane wszystkie informacje, które powiązane są ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Błędem jest opisywanie w cv wszystkiego, co do tej pory robiliśmy. Jak mówi powiedzenie: "jeśli ktoś jest od wszystkiego, to jest od niczego!" Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dana oferta pracy jest dla nas odpowiednia? czy nasze kwalifikacje są wystarczające?


Ważne, ważniejsze, najważniejsze...

    Mając przed sobą ogłoszenie, z którego nie wynika, jaki pracodawca je zamieścił, można uzyskać tę informację w inny sposób. Zadzwoń do firmy pośredniczącej i spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej informacji na temat firmy, która prowadzi ten nabór. Pośrednik nie poda zapewne nazwy firmy, ale być może naprowadzi cię na branżę. Często firmy pośredniczące zamieszczają na swojej stronie internetowej listę swoich klientów, którzy rekomendują ich usługi z zakresu polityki personalnej. To też może być jakaś podpowiedź.

    Im lepiej dany pracodawca przygotuje ogłoszenie, określi wymagania wobec kandydata, tym większe prawdopodobieństwo, że odpowie na nie właściwa osoba. Dobrze przygotowane ogłoszenie powinno zawierać informacje na temat branży danej firmy, produktów i usług, jakie oferuje oraz lokalizacji. Druga ważna informacja, to stanowisko pracy, bądź dokładny opis działu, w którym  jest wakat, następnie opis wymagań i oczekiwań względem kandydata na dane stanowisko oraz niezbędne dane do przygotowania i przesłania aplikacji, a także imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów. To ostatnie nie zawsze jest praktykowane. Bardzo często firmy zamieszczają tylko swój adres e-mail, na który należy przesłać aplikację. Stosując się do wytycznych z ogłoszenia, zamieszczasz w swoim życiorysie przede wszystkim informacje o swoim doświadczeniu, wykształceniu, znajomości języków obcych i tzw. umiejętnościach miękkich, czyli empatii, umiejętności pracy pod presją czasu, asertywności, dobrej organizacji i zarządzaniu czasem, umiejętnościach negocjacji, czy doskonałej komunikatywności. Wszystkie te cechy mówią o naszej osobowości i pokazują pracodawcy, czy kandydat jest odpowiednią osobą na dane stanowisko. Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna zweryfikuje szybko przedstawione cechy, więc pisanie na wyrost, aby tylko nasz życiorys wzbudził zainteresowanie, może być błędem i stratą czasu dla obu stron. Kierowanie się zasadą "im więcej, tym lepiej" może nie przynieść efektu. Nie powtarzaj w liście motywacyjnym tego, co masz w życiorysie. Napisz w nim przede wszystkim dlaczego chcesz pracować w danej firmie, przedstaw swoje atuty pod kątem wymagań pracodawcy i wykaż, że wszystkie te cechy, atuty posiadasz. Na rozmowie kwalifikacyjnej musisz wybronić się z tego, co napisałeś. Zdarza się też, że pracodawcy celowo zawyżają wymagania.  Jeśli ogłoszenie mówi, że poszukiwana jest osoba z 3-letnim doświadczeniem, a ty masz tylko 2 lata pracy na podobnym stanowisku, to nie zniechęcaj się.

Często nie to jest najważniejsze, ale osobowość i siła przebicia kandydata. 


Możemy dokonać podziału życiorysów na: częściowo niedopasowane, rozbieżne całkowicie i takie, w których osoba je wysyłająca ma świadomość, że nie spełnia kryteriów, ale wykazuje zainteresowanie pracą w danej firmie. Wówczas osoba taka kandyduje na stanowisko asystenckie, a nie kierownicze, chcąc wykazać swoją determinację i chęć pracy w tej firmie. Częściowe niedopasowanie występuje wówczas, gdy kandydat nie spełnia połowy kryteriów, np. brak wystarczającego doświadczenia, brak określonych kompetencji, uprawnień, ale pracował, bądź odbył staż na podobnym stanowisku. O życiorysie w pełni niedopasowanym mówimy wtedy, gdy np. kucharz kandyduje na stanowisko specjalisty ds. marketingu.
Czytając ogłoszenia zastanawiałeś się zapewne nie raz, drogi czytelniku, czy aby na pewno jest sens aplikować na oferowane stanowisko. Jaka dawka samokrytyki  powinna być stosowna w takich sytuacjach? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To kwestia bardzo indywidualna.

Chłopak na rozmowie kwalifikacyjnej
© Yuri Arcurs - Fotolia.com

Doświadczenie

Jest ono warunkiem koniecznym, lecz poza nim są także inne wymagania, które dla pracodawcy mogą okazać się bardziej istotne. Są osoby, które aplikują na dane stanowisko bez względu na to, czy spełniają wszystkie kryteria, czy nie. Jeśli jesteś zdeterminowany, chcesz pracować, to pewne braki można nadrobić. Często  osobowość,  chęć nauki i szkolenia się w danej branży przesądza o tym, czy nadajesz się do pracy na proponowanym stanowisku. Jednocześnie należy zachować też zdrowy rozsądek i nie odpowiadać na ogłoszenia, jeśli mamy ewidentne braki w doświadczeniu lub jego całkowity brak. Dotyczy to szczególnie tych stanowisk, na które poszukiwani są specjaliści z danej dziedziny.

Wykształcenie

W tej kwestii nie ma reguły. Podobnie, jak z doświadczeniem. Dzisiaj sytuacja na rynku pracy jest specyficzna, mówiąc dość ogólnie. Wiele osób pracuje w zupełnie innym zawodzie, aniżeli wskazywałoby na to ich wykształcenie. Jeśli w ogłoszeniu mowa jest o wyższym wykształceniu matematycznym, a ty jesteś na 5 roku studiów, to bez obaw możesz złożyć swoją aplikację. Jeśli jednak skończyłeś biologię, a nie masz wymaganego doświadczenia, to raczej nie masz też szans, by otrzymać pracę w charakterze analityka. Jeśli interesuje Cię praca w charakterze informatyka, kucharza, albo fizyka, to z pewnością wykształcenie kierunkowe jest tu niezbędne. Są jednak zawody, nie wymagające specjalistycznego wykształcenia, chociażby praca sekretarki, asystentki, czy sprzedawcy. Wówczas atutem może być doświadczenie i osobowość.

Wysyłka hurtowa

Często praktykowane jest też wysyłanie cv wszędzie, gdzie tylko nam pasuje. Nie jest to efektywne, z uwagi na to, że przestajemy kontrolować, gdzie i na jakie stanowisko złożyliśmy już swoją aplikację. I gdy dzwoni do nas wreszcie osoba prowadząca rekrutację z propozycją spotkania, to niestety trudno jest wówczas przypomnieć sobie, o co chodziło w ogłoszeniu, z przedstawicielem jakiej firmy rozmawiamy, ponieważ często w stresie, czy też ulicznym hałasie nie zrozumieliśmy jej nazwy.  Hurtowe wysyłanie jest dużą stratą czasu dla pracodawcy i dla kandydata. Osoby, które desperacko szukają pracy, często wysyłają swoje cv bez czytania ogłoszenia. W ten sposób na stół pracodawcy trafiają aplikacje od osób zupełnie nie mających związku z branżą, o wykształceniu nie wspominając.

    Jak dotrzeć z ogłoszeniem do właściwego kandydata? Ważne jest, aby pracodawca prawidłowo sformułował wymagania. Pozwoli to wyeliminować osoby, które szukają jakiejkolwiek pracy. Zdarzają się także ogłoszenia (często małych firm), z których wynika, że kandydat musi umieć wszystko. W praktyce wygląda  to zwykle inaczej. Zamieszczanie w ogłoszeniu wymagań nieco „na wyrost” względem zajmowanego stanowiska, jakie firma proponuje, pokazuje, że nie zawsze pracodawca właściwie precyzuje swoje oczekiwania. I najczęściej dopiero podczas rozmowy przesądza się, co jest ważne, ważniejsze, a co najważniejsze dla pracodawcy.

Języki


Ważna jest świadomość własnych umiejętności lingwistycznych. Jeśli w ogłoszeniu napisano, że potrzebna jest biegła znajomość języka obcego, a zakres obowiązków wskazuje na pracę w środowisku międzynarodowym, to nie ma sensu aplikować znając język na poziomie podstawowym. A już nieracjonalne jest przerysowanie własnych umiejętności. Często firmy przeprowadzają rozmowy w danym języku, aby sprawdzić  czy kandydat zna język rzeczywiście na danym poziomie.

"Mile widziane"

Taki dopisek, znajdujący się zwykle na dole listy wymagań wobec kandydata daje nam możliwość łatwiejszej oceny własnych kompetencji i szans na powodzenie podczas procesu rekrutacyjnego. Sformułowanie to jest ważne szczególnie, gdy mamy jakieś braki w wykształceniu, albo doświadczeniu, lecz możemy zaoferować np. umiejętność projektowania w programach graficznych, posiadanie prawa jazdy, zdolności negocjacyjne, czy posiadanie własnej bazy klientów.
Zazwyczaj na samej górze listy wymagań wobec kandydata  są najważniejsze dla pracodawcy kryteria. Zawsze jednak warto próbować, nawet jeśli wydaje nam się, że nie spełniamy ich. Nie zawsze bowiem jest tak, że pracodawca szuka idealnego kandydata. Bardzo często ważniejsza jest osobowość, zaangażowanie i chęć uczenia się.
Cokolwiek by pisać i kandydaci, i specjaliści ds. rekrutacji  powinni zwracać większą uwagę na treść ogłoszeń. Wraz ze zmianami na rynku pracy, ogłoszenie powinno być konstruowane i dopasowane także pod tym kątem, a kandydaci powinni z większą starannością tworzyć swoje życiorysy. Jeśli jednego dnia aplikujesz na stanowisko asystentki w danej firmie, drugiego do tej samej firmy wysyłasz swoją kandydaturę na stanowisko specjalisty ds. marketingu, a trzeciego chcesz być w niej managerem działu, to szanse na powodzenie są raczej zerowe.
Niemniej jednak do odważnych świat należy. Dopóki nie spróbujesz, to nie przekonasz się, jaka metoda będzie najbardziej skuteczna. 

Autorką publikacji "Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ..." jest  Joanna Jankowiak/Rekruteo.pl

Absolwent Kariera Kompetencje miękkie Kwalifikacje Wykształcenie

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Praktyki - przepustka do kariery. Praktyki - przepustka do kariery.

    Praktyki studenckie umożliwiają zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, są rodzajem inwestycji we własny rozwój. Dlaczego warto poświęcić im wolny czas?

  • Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać? Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?

    Po dniach niepewności w oczekiwaniu na ten wymarzonym moment, kiedy zostaniemy w końcu zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W głowie zamęt – jak się ubrać ...

  • Jak szukać pracy? Jak szukać pracy?

    Odpowiedź na to pytanie z roku na rok się zmienia. Jeszcze dwie dekady temu była znacznie prostsza, obecnie zaś ze względu na spowolnienie gospodarcze szukanie pracy nie jest tak łatwe jak kiedyś...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: