Najlepszy list motywacyjnyCzęsto pierwszym etapem rekrutacji kandydata na pracownika jest przesłanie dobrze przygotowanego życiorysu.  Jednak coraz rzadziej jednak pojawiają się ogłoszenia, w których pracodawca wymaga przesłania samego życiorysu (CV). Większość pracodawców chce także zapoznać się z motywacjami kandydata, ubiegającego się o stanowisko w danej firmie, stąd  w ogłoszeniach prośba o przesłanie listu motywacyjnego. I tu zaczyna się problem. Większość z nas zastanawia się, co w nim napisać, czy w ogóle napisać. Wielu zapewne zastanawia się, czy listy są w ogóle czytane. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i przekazać kilka informacji o tym, co powinno się w liście motywacyjnym znaleźć, aby zwróciło uwagę osoby rekrutującej.

List motywacyjny to dokument, który mówi o naszych motywacjach, o naszych kwalifikacjach na dane stanowisko, o osiągnięciach. Piszemy go zawsze pod kątem konkretnej firmy, instytucji i stanowiska. Powinien zawierać treści uzupełniające życiorys, aby dokładnie oddać intencje jego autora. Nie może być powtórzeniem informacji zawartych w cv. Warto się przyłożyć do napisania listu, aby nie był tylko sztampowym wzorem powielanym za każdym razem przez aplikującego. W przypadku sztampy nietrudno o błędy, np. zły adresat (z poprzedniej aplikacji), niewłaściwe stanowisko. List motywacyjny ma ciebie wyróżnić z tłumu, to twoja wizytówka. W związku z tym zawsze należy go dostosować do oferty, na którą aplikujesz. Niedopuszczalne jest bazowanie na wzorze listu, który tylko kopiujemy. Doświadczony rekruter jest w stanie szybko ocenić, czy list jest powielanym szablonem, czy napisany został pod indywidualną ofertę pracy. Nigdy nie należy bagatelizować oczekiwań pracodawcy pod względem dokumentów, które mamy dostarczyć. Jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczył, aby wysłać cv i list motywacyjny, to bezwzględnie należy to uczynić.

Ręka trzymająca pióro, biała kartka
   
Warto pamiętać o tym, by list był przejrzysty, czytelny, by napisany był odpowiednią czcionką. Należy unikać udziwnień, ozdobników. Oryginalność i kreatywność może być dobrze odebrana, gdy kandydujemy na stanowisko dziennikarza czy copywritera. Często w takiej sytuacji kandydaci przesyłają krótkie filmiki o sobie. W przypadku innych zawodów raczej tradycyjna forma będzie bezpieczniejsza. Unikaj określeń typu: jestem komunikatywny, ambitny, elastyczny, kreatywny. Zawsze popieraj takie słowa swoimi osiągnięciami w pracy. Zainteresuj czytającego swoją osobą, pochwal się tym, co udało Ci się zrobić, aby usprawnić swoją pracę i mieć w niej efekty. Napisz, co twoje cechy charakteru wniosą w pracy na danym stanowisku. Osoba prowadząca rekrutację czytając setki listów musi zatrzymać wzrok na konkretnym przekazie, a nie na ogólnikach. Chce zobaczyć, że twoje cechy osobowościowe i wykorzystanie ich w praktyce będą przydatne na konkretnym stanowisku. Jeśli aplikujesz do firmy, która szuka przedstawiciela handlowego, to napisz o swoich predyspozycjach i podeprzyj je wynikami finansowymi w poprzedniej firmie. Twoje wyniki zaświadczą o tym, czy jesteś przedsiębiorczy i efektywnie wykorzystujesz czas. Jeśli Twoje podanie dotyczy pracy w agencji reklamowej, to napisz jakie projekty realizowałeś, dla jakich firm pracowałeś. Zwróć uwagę, aby list był poprawny pod względem ortograficznym, stylistycznym, interpunkcyjnym. Pisz rzeczowo, nie rozwlekaj swojej opowieści. Zapisz go w standardowym formacie .doc lub .pdf. List motywacyjny powinien mieć maksymalnie objętość strony A4. To jakimi słowami go zaczniesz może zadecydować o twoim dalszym losie.

Warto także zwrócić uwagę na adres e-mailowy, z którego wysyłamy aplikację. Wszelkie domeny typu buziaczek.pl, amorek.pl, świadczą o braku profesjonalizmu i luźnym podejściu do tematu. Dlatego też warto założyć sobie konto, które służyć będzie, nazwijmy to, celom służbowym. Wówczas adres e-mail powinien składać się z imienia i nazwiska.

W przypadku aplikowania na stanowiska artystyczne pracodawca poprosić może o przesłanie portfolio. Jeśli ubiegasz się o pracę związaną z działalnością państwową, np. policjant, strażnik miejski, urzędnik, zobowiązany jesteś przesłać zaświadczenie o niekaralności. W zależności od specyfiki branży, wymagane mogą być dodatkowe dokumenty, które bezwzględnie należy dostarczyć poza podstawowymi: życiorysem i listem motywacyjnym.

Błędy najczęściej popełniane podczas tworzenia listu motywacyjnego:
•    bazowanie na szablonach
•    kopiowanie tych samych informacji na różne stanowiska;
•    pomyłki w nazwie adresata i/lub stanowiska;
•    zbyt ogólnikowe określenia własnych kompetencji;
•    brak faktów potwierdzających cechy osobowości i osiągnięcia zawodowe;
•    pisanie lakoniczne lub zbyt rozwlekłe;
•    zbyt częsta zmiana czcionki, udziwnianie tekstu ozdobnikami, dołączanie cytatów wierszy;

List motywacyjny to informacja o tobie. Bądź autentyczny, wiarygodny, informacje o sobie popieraj faktami z doświadczenia zawodowego. Każda informacja o tobie będzie zweryfikowana podczas rozmowy. Najpierw jednak musisz zrobić krok milowy, by twoja oferta została zauważona wśród setek kandydatur, ubiegających się o to samo stanowisko.

Autorką publikacji "Najlepszy list motywacyjny" jest Joanna Jankowiak/Rekruteo.pl

Dokumenty List motywacyjny

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Zawód z powołaniem Zawód z powołaniem

    Istnieją zawody, które wymagają nie tylko konkretnych umiejętności, ale też pewnych predyspozycji, cech charakterologicznych. I tak nauczycielem czy przedszkolanką nie zostanie ktoś, kto nie lubi dzieci...

  • Student w pracy Student w pracy

    Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu ...

  • Blogowanie drogą do kariery? Blogowanie drogą do kariery?

    Co ma wspólnego prowadzenie bloga z szukaniem pracy? Na pierwszy rzut oka nic. Jednak ci, którzy poświęcają swój czas na zamieszczanie wpisów na własnej stronie...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: