Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?


Po dniach niepewności w oczekiwaniu na ten wymarzonym moment, kiedy zostaniemy w końcu zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W głowie zamęt – jak się ubrać, co pomyśli o nas potencjalny pracodawca lub rekruter?


Przygotowania
Pierwsze wrażenie jest ważne, podczas rozmowy rekrutacyjnej trzeba się jak najlepiej „sprzedać”, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do naszego stroju, jako elementu komunikacji niewerbalnej.
Oczywiście na rozmowę przychodzimy w stroju oficjalnym, jest on częścią naszego wizerunku , strojem wyrażamy  także szacunek dla naszych rozmówców już na wstępie rozmowy kwalifikacyjnej. Czynimy tak niezależnie na jakie stanowisko aplikujemy, choć zapewne w przypadku wyższych stanowisk niepisana etykieta wymaga większej dbałości o szczegóły. Warto pamiętać o dokładnym wyprasowaniu elementów odzieży, sprawdzeniu jej czystości i stopnia zużycia. Starajmy się usunąć wszelkie niedoskonałości w postaci nitek lub „fruwających” guzików.


Co ubrać?
Zawsze warto postawić na klasykę, garnitur w stonowanych kolorach w przypadku panów, lub klasyczny żakiet ze spódnicą lub spodniami w podobnym odcieniu. Klasyczny strój, czyli garnitur czy żakiet, na pewno spotyka się z uznaniem  przyszłych pracodawców podczas rozmowy kwalifikacyjnej.. Zdecydowanie powinno się unikać eksperymentów w tym zakresie, strojów awangardowych lub zbyt swobodnych kreacji. - mówi doradca kreowania wizerunku z firmy Expecta.


Męzczyzna wiążacy krawat
© muzzoff - Fotolia.com


Co jeszcze?
Oczywiście ubiór to nie wszystko na co zwracają uczestnicy rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj o doborze perfum, zbyt nachalny zapach może nadszarpnąć Twój wizerunek. Lepiej użyć stonowanych nie duszących zapachów w rozsądnych ilościach. Rozmowa to także bliski kontakt wzrokowy – czyste i zadbane paznokcie, schludne uczesanie i ogolenie zarostu na pewno będą atutem. Dopełnieniem może być gustowna torba lub aktówka na dokumenty – plecak zestawiony z garniturem nie będzie dobrym pomysłem. Panie natomiast nie powinny przesadzać z makijażem, najlepiej zastosować delikatny make-up podkreślający rysy twarzy. Rozmowa kwalifikacyjna to okazja aby pokazać jak będziemy wyglądać na danym stanowisku, np. pracownika biura obłsugi klienta lub bankowca.


Zadbajmy o nasz wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej – może to pomóc zdobyć wymarzoną posadę.

Autorką publikacji "Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?" jest Adrianna Nowicka/Rekruteo.pl

Kobieta Kreowanie wizerunku Rozmowa kwalifikacyjna Szukanie pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Częste błędy w CV Częste błędy w CV

  Pisząc CV bardzo często popełniamy błędy, które zrażają naszego przyszłego pracodawcę lub rekrutera już na samym starcie.

 • Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej? Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?

  Termin praca chałupnicza, czyli praca wykonywana w domu ma swoje poczatki już w czsach PRL-u, a kojarzy się głównie z takimi czynnościami jak: szycie, składanie długopisów lub adresowanie kopert.

 • Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć. Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć.

  Setki przejrzanych ofert pracy, wyszukiwanie kolejnych portali prezentujących bardziej lub mniej interesujące nas stanowiska pracy, a potem godziny spędzone przy komputerze na pisaniu swojego życiorysu i listów motywacyjnych.

 • Stosunki międzyludzkie w miejscu pracy Stosunki międzyludzkie w miejscu pracy

  Od wieków stosunki międzyludzkie są niezwykle zróżnicowane, potrafimy się nienawidzić, szanować, kochać. Nie inaczej sytuacja wygląda w stosunkach pomiędzy pracownikami

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: