Blog lub konto na Facebooku jako element CV


Piszesz ciekawego i poczytnego bloga?
A może Twój profil na Facebooku ma rzesze zagorzałych fanów?


Czy pochwalenie się blogiem lub profilem w dokumentach aplikacyjnych może pomóc w zdobyciu upragnionej pracy?

Kandydaci najczęściej skupiają się na opisaniu swojej ścieżki rozwoju zawodowego, kolejnych firm w których pracowali i stanowisk które zajmowali. To część dotycząca kompetencji twardych – które choć bardzo ważne, coraz częściej ustępują miejsca kompetencjom miękkim, a informacji o nich trudno szukać w klasycznych CV.

Chyba dla nikogo nie jest już zaskoczeniem, że w takiej sytuacji rekrutujący przeczesują internet w poszukiwaniu informacji których na próżno szukać w nadesłanych CV.  Przeglądają blogi kandydatów i ich profile w serwisach społecznościowych w poszukiwaniu dodatkowych informacji.

Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom na temat kandydatów, pracodawcy zwiększają szanse na sukces w rekrutacji, na znalezienie kandydata najbardziej zbliżonego do potrzeb stanowiska.

Ikony socialmedia
© kbuntu - Fotolia.com

Co możemy na tym zyskać?

W idealnej sytuacji, gdy tematyka naszego bloga lub profilu pokrywa się z zakresem wymagań pracodawcy (np. blog programisty opisujący przykłady użycia przydatnych narzędzi lub rozwiązań problemów), będzie to dużym atutem przy ocenie potencjału zawodowego. Także nasze zainteresowania i pasje mogą stać się ciekawym materiałem dla rekrutera, gdy szuka kandydata o określonych cechach (umiejętność wypowiadania się, ogłada, towarzyskość, aktywność).

Co możemy na tym stracić?

Publikacja szokujących zdjęć lub informacji może przysporzyć nam problemów lub pogrążyć nasze szanse na pracę. Nawet chwalenie się uprawianiem sportów ekstremalnych może być odebrane negatywnie (możliwość kontuzji - absencja w pracy). Warto pamiętać o zachowaniu prywatności i nie ujawnianiu jej zbyt szerokiemu gronu osób, pomocne mogą być ustawienia prywatności obecne praktycznie na każdej platformie społecznościowej.

Warto zadbać o to, by lektura naszych internetowych wizytówek dała pracodawcy możliwość bliższego poznania nas, zarówno od strony potencjału zawodowego jak i naszej osobowości.

Autorką publikacji "Blog lub konto na Facebooku jako element CV" jest Adrianna Nowacka

Curriculum vitae Dokumenty Kreowanie wizerunku Poszukiwanie pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Pogotowie rekrutacyjne Pogotowie rekrutacyjne

    Zostało Ci mniej niż 24 godziny, aby przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Czujesz narastającą panikę a czas ucieka. Niestety nie zawsze jesteś w komfortowej sytuacji, że możesz sam wybrać godzinę i termin rozmowy....

  • Urlop w pracy Urlop w pracy

    Jeśli jesteś pracownikiem (pracujesz na umowę o pracę), co roku przysługuje ci nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy. Nie można zrzec się tego uprawnienia...

  • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

    Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: