Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Zrób analizę SWOT!


"Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?" – to pytanie, które nie jednemu poszukującemu pracy spędza sen z powiek. Tymczasem istnieje jeden, uniwersalny sposób, który pozwala na przygotowanie się do praktycznie każdej rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Co więcej, daje dużą szansę na to, że zrobimy dobre wrażenie, a nasze odpowiedzi na pytania będą przemyślane.

Analiza SWOT jest narzędziem służącym do strategicznej analizy przedsiębiorstwa, nowego projektu, czy rozwiązania biznesowego. Jej głównym założeniem jest identyfikacja słabych i mocnych stron oraz szans i zagrożeń wynikających z otoczenia. Nazwa analizy pochodzi od pierwszych liter angielskich słów:
S (Strengths) – mocne strony,
W (Weaknesses) – słabe strony,
O (Opportunities) – szanse,
T (Threats) – zagrożenia.

Niektóre źródła mówią także o tym, że mocne strony i słabe strony, to czynniki wewnętrzne, a szanse i zagrożenia — to czynniki zewnętrzne.
    Skoro analiza SWOT jest tak skutecznym narzędziem przy weryfikowaniu pomysłów, poszukiwaniu ich atutów i wad, jeśli pozwala rozłożyć projekt na czynniki pierwsze i dogłębnie go przemyśleć, dlaczego nie wykorzystać jej przy przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.
   
Mocne strony
Pewne jest to, że mało kto potrafi mówić o sobie dobrze. Nie umiemy spokojnie bez przechwałek i zbytniego krygowania się rozmawiać o swoich atutach. Warto spokojnie się nad nimi zastanowić, a pomocne mogą okazać się następujące pytania:

Co robię dobrze?
Za co chwalą mnie inni?
Z czego w swoim życiu jestem najbardziej dumny?
Co robię lepiej od innych w swojej dziedzinie?
Co jest moją najsilniejszą stroną?
Co jest moim największym osiągnięciem?

Słabe strony
Mówienie o wadach w sposób, który nie zniechęci do nas potencjalnego pracodawcy to trudna sztuka. Przede wszystkim należy uczciwie przed samym sobą przyznać się, co jest naszą słabszą stroną. Tylko wtedy będzie można wyciągnąć konstruktywne wnioski: zastanowić się, które słabe strony mogę zniwelować lub usunąć, a które muszę zaakceptować.
Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Jakich umiejętności i kompetencji mi brakuje?
Co jest moją najsłabszą stroną?
Co było moją największą porażką?
Jak radzę sobie z moimi słabymi stronami?
Które z nich przeszkadzają mi w pracy zawodowej?

Rozmowa kwalifikacyjna
© CandyBox Images - Fotolia.com

Szanse
… czyli wszystko to, co pozwala na korzystną zmianę. Potraktuj pytania o pracę u potencjalnego pracodawcy jako możliwość wykazania się. Opowiadaj o przyszłej pracy z entuzjazmem i przekonaniem, że tak naprawdę może być. Pomogą Ci w tym pytania:

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?
Jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku, na które aplikujesz?
Co najbardziej motywuje Cię do pracy?
Dlaczego uważasz, że przydasz się w naszej firmie?
Co nowego wniesiesz do naszej firmy?
Wolisz pracować zespołowo czy indywidualnie?
Jaką rolę najchętniej pełnisz w zespole?

Zagrożenia
Trudne i niewygodne pytania mogą być przyczyna ewentualnej porażki na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego warto spróbować je przewidzieć i przygotować się do nich tak, aby nie wprawiły nas w osłupienie. Pytania, które możesz usłyszeć?

Dlaczego rozstałeś się z poprzednim pracodawcą?
Jak radzisz sobie z porażkami?
Co sądzisz o byłym pracodawcy?
Jak radzisz sobie z trudnymi współpracownikami?
Ile chciałbyś zarabiać?

Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko to wiesz i pamiętasz, lepiej mieć to czarno na białym. W tak stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa z potencjalnym pracodawcą, często ważne informacje ulatują nam z głowy. Warto kartkę z analizą zabrać na rozmowę kwalifikacyjną i traktować ją jako notatkę, do której zajrzymy bezpośrednio przed rozmową. Analiza SWOT wykonana w rzetelny sposób będzie nam służyć jako uniwersalne przygotowanie do każdej rozmowy, pozostanie jedynie zdobyć informację na temat firmy i stanowiska.

Autorką publikacji "Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Zrób analizę SWOT!" jest Dominika Pulkowska/Rekruteo.pl

Bezrobocie Kompetencje miękkie Kreowanie wizerunku Poszukiwanie pracy Rozmowa kwalifikacyjna Stres

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Urlop w pracy Urlop w pracy

    Jeśli jesteś pracownikiem (pracujesz na umowę o pracę), co roku przysługuje ci nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy. Nie można zrzec się tego uprawnienia...

  • Student w pracy Student w pracy

    Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu ...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: