Oszustwa jakich ofiarą możemy paść podczas szukania pracy


Praca jest nam niezbędna. Dostarcza środków pozwalających na przeżycie, zaspokojenie naszych potrzeb, utrzymanie nas. W naszym kraju od wielu lat bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie i ogromna rzesza zdesperowanych ludzi jest gotowa podjąć jakąkolwiek pracę. Pracy szuka się często w internecie bądź poprzez ogłoszenia. Jednak szukając pracy należy uważać, aby uniknąć szeregu pułapek zastawionego przez różnych mniejszych i większych cwaniaków.

Najważniejszym jednak jest nie dać się oszukać. Cała ogromna rzesza różnych mniejszych i większych oszustów uznała, że nie ma sensu ciężko pracować, skoro można dobrze zarobić i dobrze żyć dzięki naiwnym, zdesperowanym ludziom, szukającym jakiejkolwiek pracy, jakiejś szansy na dorobienie. W internecie roi się od ogłoszeń oferujących świetne warunki pracy i ogromne dochody. Chcesz pracować w domu? Nie ma sprawy, możesz pracować w domu, możesz pracować w dogodnych dla ciebie godzinach, możesz pracować wtedy kiedy chcesz. Nie masz wykształcenia? Nie ma problemu, wszystkiego cię nauczymy, do naszej pracy nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności, wystarczą chęci. Chcesz dobrze zarabiać? Oczywiście, u nas płaci się po trzydzieści złotych za godzinę (co najmniej).
Jeżeli widzisz ogłoszenie, w którym są wszystkie te elementy albo chociaż część z nich, zachowaj ostrożność. Najprawdopodobniej trafiłeś na oszusta, który próbuje jakoś zarobić na twojej chęci znalezienia pracy. Najlepszym, co możesz zrobić, jest zamknięcie tej strony i przejście do innych ogłoszeń. Takich, które może nie oferują cudów, ale chociaż praca przez nich oferowana może przynieść jakieś pieniądze do domowego budżetu. Ogłoszenie opisane wcześniej najprawdopodobniej doprowadzi jedynie do spotkania pijawki wysysającej z nas pieniądze (których i tak zbyt wiele nie mamy).

Stop


Jakie są możliwości bycia oszukanym?
Pierwszy sposób możemy zidentyfikować praktycznie od razu. Kontakt z potencjalnym pracodawcom następuje za pomocą numeru lub SMSa o podwyższonej płatności. Zanim do „firmy” zadzwonisz, przyjrzyj się jej numerowi telefonu. Jeżeli wygląda jakoś nietypowo, znajdź w internecie stronę z takimi numerami i porównaj. Przykładowo SMS wysłany na numer zaczynający się do 9 może nas kosztować od 12 złotych do ponad 30. Żaden normalny pracodawca nie oferuje takiej formy kontaktu. Jeżeli widzimy podejrzany numer – nie dzwońmy.

Druga metoda jest nieco starsza, chociaż cały czas popularna. Ta metoda jest stosowana przez ludzi którzy raczej nie oferują pracy, natomiast twierdzą, że mogą pomóc w jej załatwieniu. Najczęściej możemy trafić na propozycję intratnej pracy za granicą. Firma oczywiście przekaże nam wszelkie materiały jak tą pracę dostać. Prawdopodobnie zostaną nam wysłane pocztą. Oczywiście za zaliczeniem pocztowym. Za paczkę na poczcie zapłacimy od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset, a materiały, które odbierzemy w najlepszym wypadku będą mało wartościowe. Ot, garść porad czy adresów, które sami bez problemu znaleźlibyśmy w googlach.

Trzecie metoda jest nieco bardziej finezyjna. I zawiera w sobie dość duże ryzyko wpadnięcia w pułapkę zastawioną przez sprytną osobę. Ta praca najczęściej polega na oferowaniu współpracy. Mamy propozycję współpracy, na której mamy szansę nieźle zarobić. Wszystko wygląda dość dobrze i wiarygodnie. Może nawet udać nam się nieco zarobić. Ale im dalej w las, tym ciemniej. Okazuje się, że musimy inwestować, inwestować i inwestować. Oczywiście inwestycje polegają na wykupowaniu kolejnych szkoleń i licencji w firmie, z którą współpracujemy. W tym czasie cały czas jesteśmy łudzeni perspektywą zarobków, które w niedalekiej przyszłości będą duże.
Inną wersją tego samego oszustwa jest pobieranie niewspółmiernie dużych opłat za pomoc w zorganizowaniu pracy czy współpracy. Często oszuści wymagają wpłat przy organizowaniu wyjazdów za granicę.

Podsumowując ten króciutki artykuł: przez internet można zarobić. Można znaleźć pracę korzystając z internetu. Ale należy zachować daleko posuniętą ostrożność przy szukaniu jej, aby nie wpaść w łapy oszustów, którzy jedyne co usiłują to wyłudzić od nas pieniądze.
            

Bezrobocie Dyskryminacja Poszukiwanie pracy Szukanie pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Urlop w pracy Urlop w pracy

    Jeśli jesteś pracownikiem (pracujesz na umowę o pracę), co roku przysługuje ci nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy. Nie można zrzec się tego uprawnienia...

  • Student w pracy Student w pracy

    Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu ...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: