Stosunki międzyludzkie w miejscu pracy


Od wieków stosunki międzyludzkie są niezwykle zróżnicowane, potrafimy się nienawidzić, szanować, kochać. Nie inaczej sytuacja wygląda w stosunkach pomiędzy pracownikami. Niezależnie od tego, czy mówimy o relacjach pracownik-pracownik, czy pracownik-przełożony, musimy pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich norm zachowania.

Etyka pracy odgrywa współcześnie niezwykle istotną rolę. Spory nacisk kładzie się dziś przede wszystkim na efektywność pracy, pracodawcy muszą jednak rozumieć, że wydajność zatrudnianego pracownika jest uzależniona m.in. od jego samopoczucia. To, jak czuje się poszczególna osoba w swojej pracy może mieć znaczący wpływ na to, jak będzie się ona przykładać do swoich obowiązków.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie ludziom, których najmuje, jak najlepszych warunków pracy, zgodnych nie tylko z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa, ale i etyki. Pracownik, który będzie odczuwał presję, jaką wywierać na niego będzie jego przełożony, może mieć problemy z pełnym wykorzystaniem swoich umiejętności i, o ile będzie mieć taką możliwość, może z tej pracy wręcz zrezygnować. Oczywiście z drugiej strony nie może dojść do sytuacji, w której relacje między pracownikiem, a pracodawcą będą jedynie koleżeńskie, a osoba zatrudniana nie będzie w żaden sposób kontrolowana. Podstawą zdrowych relacji musi być obustronny szacunek do drugiej osoby. Pracownik wie, że jest uzależniony od pracodawcy, który go utrzymuje ofiarując mu stosowne wynagrodzenie za jego pracę. Z kolei pracodawca bez pracowników nie miałby możliwości kontynuowania swojej działalności.

Rozmowa

Równie istotne są relacje pomiędzy pracownikami. Nie od dziś wiadomo, że dobra atmosfera w pracy sprzyja lepszej wydajności. Jeśli w miejscu pracy dochodzi do konfliktów, pracodawca powinien interweniować i postarać się poprawić sytuację, jeśli widzi, że sami pracownicy nie są w stanie z własnej woli rozwiązać problemu. Pracodawca i sami pracownicy powinni dbać o to, by wzajemne stosunki między nimi były jak najlepsze, w najgorszym razie neutralne. Każdy przejaw wrogości do drugiej osoby w miejscu pracy może mieć złe skutki, mogąc odbić się negatywnie na efektywności pracy, czy nawet zdrowiu pracowników.

Etyka odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym codziennym życiu, również w pracy. Powinniśmy nieustannie dbać, by nasze relacje z innymi pracownikami były jak najlepsze, ponieważ z pewnością w przyszłości będzie to procentować.


            

            

            

Kompetencje miękkie Kwalifikacje Szef

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej? Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?

    Termin praca chałupnicza, czyli praca wykonywana w domu ma swoje poczatki już w czsach PRL-u, a kojarzy się głównie z takimi czynnościami jak: szycie, składanie długopisów lub adresowanie kopert.

  • Negocjowanie podwyżki - czyli jak urobić szefa Negocjowanie podwyżki - czyli jak urobić szefa

    Rozmowa dotycząca podwyżki, to prawdziwa przeprawa negocjacyjna. Nie każdy w ten sposób do tego podchodzi, a powinniśmy sobie uświadomić, że jest to rozmowa równie emocjonująca, jak ta, podczas której staraliśmy się o pracę w tej firmie.

  • Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ... Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ...

    Przeglądając oferty pracy można mieć totalny zawrót głowy. Wielu zapewne sięga po słownik i próbuje rozszyfrować obcobrzmiące pojęcia. Niejeden z was zastanawia się, czy w ogóle spełnia wymagania mimo bogatego doświadczenia i solidnej edukacji...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: