Jak szukać pracy?

Odpowiedź na to pytanie z roku na rok się zmienia. Jeszcze dwie dekady temu  była znacznie prostsza, obecnie zaś ze względu na spowolnienie gospodarcze, większą rotację na rynku pracy czy zwiększoną konkurencję, szukanie pracy nie jest już tak łatwe jak kiedyś. I chociaż możliwości szukania pracy jest dziś zdecydowanie więcej, nie oznacza to że łatwiej jest ją znaleźć.

Sytuacja na rynku pracy jest obecnie coraz mniej zadowalająca zarówno dla poszukujących zatrudnienia jak i samych przedsiębiorców. Ci, którzy z kolei pracę mają, nie są wolni od odczuwania skutków kryzysu ekonomicznego. Obcięte premie, brak motywacji do pracy, gorsze warunki zatrudnienia i atmosfera w firmie są dla nich powodem szukania lepszego źródła zarobków.

Gdzie poszukiwać pracy i jak przygotować się do jej zmiany? Jeżeli jesteś obecnie osobą bezrobotną lub poszukujesz lepszej pracy, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Po pierwsze, przygotuj profesjonalne CV. Jeżeli nie jesteś pewien, czy twoje curriculum vitae jest odpowiednie, poproś o radę specjalistę. Poprawne dokumenty aplikacyjne w dużej mierze decydują o zaproszeniu na kolejny etap rekrutacji, poświęć więc im odpowiednio dużo czasu i uwagi. Oprócz CV w odpowiedzi na ogłoszenia rekrutacyjne wysyłaj także spersonalizowany list motywacyjny, chyba że pracodawca zaznaczy, że nie oczekuje tego dokumentu.

Labirynt


Mając przygotowane CV, najlepiej ze zdjęciem, powinieneś określić interesującą cię branżę. Może to być kilka obszarów, na przykład administracja, marketing i media. Zastanów się, jakie kompetencje, wykształcenie i cechy charakteru wymagane są do pracy w tych branżach. Określenie swoich mocnych i słabych stron pomoże ci także na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli od lat jesteś w jednej branży i nadal chcesz w niej pracować, twoje zadanie jest prostsze. Wystarczy znaleźć odpowiednie oferty pracy i wysłać swoje dokumenty aplikacyjne. Gdzie znajdziemy najwięcej ofert i gdzie jeszcze warto szukać?

Internet- wiele portali ułatwia wyszukiwanie ofert pracy, wystarczy wybrać konkretne parametry, aby otrzymać oferty z naszego regionu, miasta, branży itp.
Agencje pośrednictwa pracy- dobierają odpowiednie oferty dostosowane do naszego profilu i do kwalifikacji czy wykształcenia.
Prasa- nie licz tyko na Internet. Wiele ogłoszeń z tradycyjnej prasy nie znajdziesz w mediach cyfrowych.
Biura karier- dostarczają informacji o rynku pracy i pomagają wyznaczyć indywidualną ścieżkę kariery.
Inkubatory przedsiębiorczości- pomagają stworzyć własną działalność gospodarczą.
Znajomi- warto zapytać przyjacio ł czy członków rodziny, czy nie mają nformacji o jakiejś rekrutacji w ich kręgach na stanowisko zgodne z twoim doświadczeniem.
Firmy, w których zawsze chciałeś pracować- nie wahaj się z wysłaniem CV do firm, które były od zawsze twoim celem. Nawet, jeśli nie ma u nich aktualnie naboru, to warto wysłać tam swoje podanie. Często korzystają one z aktualnej bazy CV, nie uruchamiając oficjalnego naboru na dane stanowisko.

Na dość trudnym rynku pracy trzeba zadbać o wyróżnienie się z tłumu CV. Profesjonalne dokumenty to minimum, które może zaważyć na tym, czy zostaniemy przyjęci do danej firmy. Nie skupiajmy się także na jednym kanale dostarczania ofert, spróbujmy poszukać pracy w kilku źródłach. Szukanie zatrudnienia to zajęcie, do którego trzeba podejść poważnie. Od tego jak dużo poświęcimy czasu na jego realizację, zależy nasz sukces i najbliższa przyszłość.

            

            

            

Absolwent Bezrobocie Kariera Poszukiwanie pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej? Telepraca - nowa odsłona pracy chałupniczej?

  Termin praca chałupnicza, czyli praca wykonywana w domu ma swoje poczatki już w czsach PRL-u, a kojarzy się głównie z takimi czynnościami jak: szycie, składanie długopisów lub adresowanie kopert.

 • Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć. Rozmowa kwalifikacyjna - to warto wiedzieć.

  Setki przejrzanych ofert pracy, wyszukiwanie kolejnych portali prezentujących bardziej lub mniej interesujące nas stanowiska pracy, a potem godziny spędzone przy komputerze na pisaniu swojego życiorysu i listów motywacyjnych.

 • Praktyki w praktyce... Praktyki w praktyce...

  Wyższe wykształcenie, znajomość języków obcych, profesjonalne CV, przebyte kursy, szkolenia, praktyki, staże, ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenie – takie wymagania stawia młodym ludziom dzisiejszy rynek pracy.

 • Niepełnosprawni w pracy Niepełnosprawni w pracy

  Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością borykają się ze znalezieniem zatrudnienia podobnie, jak osoby w pełni sprawne. Niezależnie bowiem od naszych warunków zdrowotnych, rynek pracy nie ma dziś ciekawej oferty dla poszukujących pracy.

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: