Referencje - niezbędny element rekrutacjiReferencje są bardzo ważnym elementem w procesie rekrutacji, choć nie zawsze są one wymagane przez naszych przyszłych pracodawców. Gromadzi się jednak wokół nich wiele nieporozumień  i niejasności. Postarajmy się zdobyć większą wiedzę na ich temat w celu rozwiania wszelkich wątpliwości z nimi związanych.


Dokumenty aplikacyjne CV, List motywacyjny , referencje
© detailblick - Fotolia.com

Aplikując o nową pracę powinniśmy pamiętać o tym, aby uzyskać referencje od naszego byłego pracodawcy. Należy je zdobyć jednak przed zakończeniem współpracy, ponieważ w późniejszym czasie mogą wyniknąć z tego tytułu niemiłe konsekwencje - nasz szef nie jest w stanie po długim okresie czasu powiedzieć czego kol wiek na temat naszej osoby, tego czy pracowaliśmy efektywnie czy też może nie. Warto także zastanowić się czy lepsze referencje uzyskamy od naszego pracodawczy czy może od naszych współpracowników. Oni bowiem potrafią udzielić większej ilości informacji na nasz temat, a także o naszej pracy i osiągnięciach.

Ważna jest forma referencji: pisemna czy może ustna, warto zwrócić na to uwagę. Referencje w formie pisemnej mogę być gorzej odebrane przez naszych potencjalnie nowych pracodawców. Jest to zależne od stereotypu jaki panuje w dzisiejszych czasach. Uważa się, że niektórzy pracownicy sami piszą referencje i oddają tylko do podpisu lub właściciele firm korzystają z gotowych szablonów w celu ułatwienia sobie pracy. Natomiast referencje przekazywane drogą ustną mają większą wartość, szczególnie dla naszego przyszłego szefa. Otóż, gdy skontaktuje się on z osobą mogącą coś o naszej pracy powiedzieć uzyska pełne informacje o wszystkim czego potrzebuje oraz głos i sposób w jaki będzie się ta osoba wyrażać o nas da pełen obraz tego, w jaki sposób wypełnialiśmy swoje obowiązki na objętym stanowisku.  Będą one bardziej wiarogodne niż te sporządzone na piśmie. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać dokładnych danych osób uprawnionych do wystawienia nam opinii na temat naszego zatrudnienia. Jest to niezgodne z zasadami dobrego wychowania. Nikt bowiem nie lubi udostępniania jego danych osobowych dla osób trzecich, które mogę zostać wykorzystane nie tylko w procesie rekrutacji, ale także w celach komercyjnych.

Ważną informacją jest również to kiedy należy przekazać referencje. Wielu z nas robi podstawowy błąd – wysyłamy je jako załącznik wraz z listem motywacyjnym i CV. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że taka aplikacja może nie dotrzeć do osoby oferującej pracę, w związku z małą przepustowością skrzynek e-mailowych dużych korporacji.

Zwróćmy także uwagę na to, jak powinny wyglądać referencje oraz co powinny zawierać. Najważniejszymi informacjami, które powinny się tam znaleźć są:
- data objęcia stanowiska lub odbytego stażu,
- rodzaj umiejętności jakich nabyliśmy podczas pracy,
- sukcesy jakimi można się pochwalić, jeśli takowe były,
- zakres naszych obowiązków oraz standard ich wykonywania,
- opinię pracodawcy, którą zyskaliśmy w trakcie trwania naszej pracy.

Poprzez takie działania zwiększamy swoja szansę na zatrudnienie. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli referencje nie są wymagane, to nie powinniśmy "wciskać" ich naszemu przyszłemu pracodawcy.

Autorką publikacji "Referencje - niezbędny element rekrutacji" jest Aleksandra Janasik   

Absolwent CV Dokumenty Kompetencje miękkie Poszukiwanie pracy Szukanie pracy Życiorys

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

  Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

 • Student w pracy Student w pracy

  Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu ...

 • Nie samą pracą... czyli work-life balance Nie samą pracą... czyli work-life balance

  Filozofia work-life balance jest zachowaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Celem tej filozofii jest uświadomienie pracownikowi, że jego życie zawodowe i osobiste będzie zadowalające, jeśli zostaną spełnione określone kryteria.

 • Częste błędy w CV Częste błędy w CV

  Pisząc CV bardzo często popełniamy błędy, które zrażają naszego przyszłego pracodawcę lub rekrutera już na samym starcie.

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: