Częste błędy w CV

Pisząc CV bardzo często popełniamy błędy, które zrażają naszego przyszłego pracodawcę lub rekrutera już na samym starcie. CV jest dokumentem aplikacyjnym, który ma za zadanie przedstawić nas w jak najlepszym świetle, dlatego powinniśmy zadbać o jego estetykę i profesjonalne zredagowanie go. Pamiętajmy o tym, że piszemy je nie dla siebie, lecz dla osoby trzeciej, której chcemy zaprezentować się jak najlepiej.

CV powinno zawierać nasze zdjęcie, aby rekruter przed rozmowa kwalifikacyjną, jak też w jej trakcie mógł nas rozpoznać. W celu dobrej prezencji wstawmy ładne zdjęcie dowodowe, a nie wycięte z ostatniej imprezy czy też zeskanowane i niewyraźne.

Kolejnym nieporozumieniem jest "lanie wody". Zamieszczajmy ważne informacje, które  pomogą podjąć pracodawcy pozytywną decyzję o naszym zatrudnieniu. Dlatego też unikajmy bardzo długich CV pisząc je krótko i z sensem. Rekruter ma krótką chwile, aby spojrzeć na nasze zgłoszenie.

Pamiętajmy o zamieszczeniu dokładnych danych o doświadczeniu zawodowym. Jest to bardzo ważny element na podstawie, którego nasz rozmówca może wyselekcjonować kandydata posiadającego adekwatne umiejętności. Nie piszmy jednak o tym zbyt szczegółowo. Uzupełnijmy także nasze wykształcenie. To daje dodatkowe informacje na temat zainteresowań i naszych kompetencji oraz tego co może być od nas wymagane oprócz posiadanej praktyki. W CV mamy miejsce na rubrykę zawierającą informacje o naszym hobby. Wzbogaca to wiedzę na nasz temat, lecz nie jest konieczne.

Unikajmy literówek, błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Podobnie z użyciem niezrozumiałego języka czy terminów nieznanych przez nas. Mogą one zasugerować, że nie jesteśmy wystarczająco kompetentni.

Nie podawajmy szczegółowych danych osobowych, które są zbędne np. numeru pesel. Ważne jest zamieszczenie danych kontaktowych kierujących wiadomości bezpośrednio do nas np. aktualny numer telefonu czy adres skrzynki e-mail.Fundamentalna zasada – NIE KŁAMMY.
Nie dopisujmy faktów mających poprawić nasz wizerunek. Prędzej czy później szef i tak dostrzeże jakie naprawdę mamy umiejętności i przez to może stracić do nas zaufanie i szacunek. Co w późniejszych efektach może grozić utratą posady.

Przedsiębiorcy nie lubią także wyrażania się w negatywny sposób o swoich byłych przełożonych. Świadczy to o braku poszanowania z naszej strony, jak i o braku kultury osobistej. Mogą mieć także w świadomości to, że może ich spotkać taka sama bądź podobna sytuacja.
Karygodne jest kopiowanie CV prosto z Internetu lub ściąganie wzorów, gdzie zmieniamy tylko kilka podstawowych danych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wskazówki mówiące nam o tym czego nie lubią rekruterzy powinniśmy się do nich zastosować. Wtedy nasze szanse na zdobycie pracy wzrosną, a my w oczach naszego przyszłego szefa staniemy się nieco bardziej profesjonalni.

Autorką publikacji "Częste błędy w CV" jest Aleksandra Janasik  

Curriculum vitae CV Dokumenty Kreowanie wizerunku Szukanie pracy Wzór CV Życiorys

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Zawód z przyszłością część 1 Zawód z przyszłością część 1

  Globalizacja świata, rozwój nowoczesnych technologii, procesy demograficzne i zmiany w stylu życia wymuszają niezwykle dynamiczne zmiany w potrzebach pracodawców.

 • Praktyki - przepustka do kariery. Praktyki - przepustka do kariery.

  Praktyki studenckie umożliwiają zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, są rodzajem inwestycji we własny rozwój. Dlaczego warto poświęcić im wolny czas?

 • Pogotowie rekrutacyjne Pogotowie rekrutacyjne

  Zostało Ci mniej niż 24 godziny, aby przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Czujesz narastającą panikę a czas ucieka. Niestety nie zawsze jesteś w komfortowej sytuacji, że możesz sam wybrać godzinę i termin rozmowy....

 • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

  Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: