Student w pracy

Jeszcze kilka lat temu zdobycie dyplomu uczelni wyższej było gwarancją otrzymania ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jak jest teraz? Dlaczego absolwenci zgadzają się na pracę za najniższą stawkę, do tego bez etatu?

Dziewczyna szuka pracy
© Konstantin Yolshin - Fotolia.com


Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu, w trakcie nauki, a także po jej zakończeniu podejmuje każdą formę zatrudnienia.

Stanowiska pracy oferowane studentom nie wymagają posiadania doświadczenia, lepiej nawet, gdy osoba ubiegająca się o dane stanowisko go nie posiada. Pracodawca woli wysłać swojego nowego pracownika na jedno lub kilku dniowe szkolenie, które przygotuje go do nowych obowiązków.

Dla obecnych studentów i absolwentów nie tylko wysokość wynagrodzenia jest ważna. Jednym z najistotniejszych aspektów w pracy  jest możliwość uczestniczenia w szkoleniach oraz projektach zapewniających nam rozwój zawodowy. Poprzez różnego rodzaju kursy zdobywamy doświadczenie oraz nowe umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w obecnej, ale i przyszłej pracy, co jest bardzo często mile widziane w CV przez naszych przyszłych pracodawców.


Kolejną ważną rzeczą jest przyjazna atmosfera i praca w młodym zespole. Daje ona możliwość łatwiejszej współpracy oraz lepszej komunikacji pomiędzy członkami grupy. Gdy pracujemy w gronie osób przyjaźnie nastawionych praca staje się przyjemniejsza, jesteśmy pozytywniej nastawieni i chętniej wykonujemy powierzone nam zadania i obowiązki.

Musimy zwrócić jednak uwagę na to, że nie wszystkim oferowanym stanowiskom pracy można przypisać wyżej wymienione cechy.

Dla młodych ludzi dawniej ważny był elastyczny czas pracy, gdyż cenili sobie komfort życia – dbali o relacje z najbliższymi. Dzisiaj gotowi są poświęcić prawie cały swój czas wolny na pracę, co wpływa bardzo negatywnie na relacje z innymi ludźmi.

Młodzi godzą się oni na pracę bez etatu znajdując zatrudnienie w gastronomii, handlu, hotelu czy call center. Każda z tych branż ma jednak swoje plusy i minusy. Pracodawcy w każdej z nich wymagają od kandydatów komunikatywności, wysokiej kultury osobistej, miłej aparycji oraz dyspozycyjności. Na portalach roi się także od ofert pracy na stanowisku:
- ochroniarza,
- ulotkarza,
- hostessy,
- pracownika hali, produkcji, inwentaryzacji,
- dostawcy (np. skuterem czy samochodem)

Autorką publikacji "Student w pracy" jest Aleksandra Janasik  

Absolwent Bezrobocie Praktyki Student w pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

 • Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać? Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?

  Po dniach niepewności w oczekiwaniu na ten wymarzonym moment, kiedy zostaniemy w końcu zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. W głowie zamęt – jak się ubrać ...

 • Bezrobotny - krok po kroku Bezrobotny - krok po kroku

  Stało się to, z czym zmierzyć się musiało już wielu przed Tobą. Straciłeś pracę, a perspektywy znalezienia szybko nowej posady niestety nie ma. Myślisz – co dalej?

 • Siła spokoju - czyli Nianią być… Siła spokoju - czyli Nianią być…

  Zawód niani w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularny. W związku z brakiem wolnych miejsc w żłobkach i przedszkolach, rodzice coraz częściej decydują się na zatrudnienie niani.

 • Franczyza zamiast etatu? Franczyza zamiast etatu?

  Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z wieloma obowiązkami i odpowiedzialnością. Nie inaczej jest w przypadku franczyzy. Zanim zdecydujesz się na tego typu biznes zrób dokładną analizę i ...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: