Student w pracy

Jeszcze kilka lat temu zdobycie dyplomu uczelni wyższej było gwarancją otrzymania ciekawej i dobrze płatnej pracy. Jak jest teraz? Dlaczego absolwenci zgadzają się na pracę za najniższą stawkę, do tego bez etatu?

Dziewczyna szuka pracy
© Konstantin Yolshin - Fotolia.com


Dwa lata temu bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 22%. Dzisiaj jest ono wyższe o kilka punktów procentowych. Większość studentów, chcąc się usamodzielnić chociaż w minimalnym stopniu, w trakcie nauki, a także po jej zakończeniu podejmuje każdą formę zatrudnienia.

Stanowiska pracy oferowane studentom nie wymagają posiadania doświadczenia, lepiej nawet, gdy osoba ubiegająca się o dane stanowisko go nie posiada. Pracodawca woli wysłać swojego nowego pracownika na jedno lub kilku dniowe szkolenie, które przygotuje go do nowych obowiązków.

Dla obecnych studentów i absolwentów nie tylko wysokość wynagrodzenia jest ważna. Jednym z najistotniejszych aspektów w pracy  jest możliwość uczestniczenia w szkoleniach oraz projektach zapewniających nam rozwój zawodowy. Poprzez różnego rodzaju kursy zdobywamy doświadczenie oraz nowe umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w obecnej, ale i przyszłej pracy, co jest bardzo często mile widziane w CV przez naszych przyszłych pracodawców.


Kolejną ważną rzeczą jest przyjazna atmosfera i praca w młodym zespole. Daje ona możliwość łatwiejszej współpracy oraz lepszej komunikacji pomiędzy członkami grupy. Gdy pracujemy w gronie osób przyjaźnie nastawionych praca staje się przyjemniejsza, jesteśmy pozytywniej nastawieni i chętniej wykonujemy powierzone nam zadania i obowiązki.

Musimy zwrócić jednak uwagę na to, że nie wszystkim oferowanym stanowiskom pracy można przypisać wyżej wymienione cechy.

Dla młodych ludzi dawniej ważny był elastyczny czas pracy, gdyż cenili sobie komfort życia – dbali o relacje z najbliższymi. Dzisiaj gotowi są poświęcić prawie cały swój czas wolny na pracę, co wpływa bardzo negatywnie na relacje z innymi ludźmi.

Młodzi godzą się oni na pracę bez etatu znajdując zatrudnienie w gastronomii, handlu, hotelu czy call center. Każda z tych branż ma jednak swoje plusy i minusy. Pracodawcy w każdej z nich wymagają od kandydatów komunikatywności, wysokiej kultury osobistej, miłej aparycji oraz dyspozycyjności. Na portalach roi się także od ofert pracy na stanowisku:
- ochroniarza,
- ulotkarza,
- hostessy,
- pracownika hali, produkcji, inwentaryzacji,
- dostawcy (np. skuterem czy samochodem)

Autorką publikacji "Student w pracy" jest Aleksandra Janasik  

Absolwent Bezrobocie Praktyki Student w pracy

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Stosunki międzyludzkie w miejscu pracy Stosunki międzyludzkie w miejscu pracy

    Od wieków stosunki międzyludzkie są niezwykle zróżnicowane, potrafimy się nienawidzić, szanować, kochać. Nie inaczej sytuacja wygląda w stosunkach pomiędzy pracownikami

  • Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ... Poszukiwany z bogatym doświadczeniem ...

    Przeglądając oferty pracy można mieć totalny zawrót głowy. Wielu zapewne sięga po słownik i próbuje rozszyfrować obcobrzmiące pojęcia. Niejeden z was zastanawia się, czy w ogóle spełnia wymagania mimo bogatego doświadczenia i solidnej edukacji...

  • Urlop w pracy Urlop w pracy

    Jeśli jesteś pracownikiem (pracujesz na umowę o pracę), co roku przysługuje ci nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy. Nie można zrzec się tego uprawnienia...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: