Pogotowie rekrutacyjne


Sygnał
© fotovika - Fotolia.com

Zostało Ci mniej niż 24 godziny, aby przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Czujesz narastającą panikę a czas ucieka. Niestety nie zawsze jesteś w komfortowej sytuacji, że możesz sam wybrać godzinę i termin rozmowy. Bardzo często zostajesz postawiony przed faktem dokonanym i to ty musisz dostosować się do wyznaczonego terminu. Jak przygotować się do rozmowy, gdy czasu masz niewiele? Jest kilka rzeczy, które warto zrobić.

Zbadaj teren
Zanim wejdziesz na teren "wroga" warto zorientować się na czym stoisz. Zacznij od odwiedzenia strony firmy do której aplikujesz. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy. Zakładkę „O nas” powinieneś traktować, jako pierwsze miejsce do odwiedzin. Wybierając się na rozmowę musisz znać chociaż podstawowe informacje o firmie do której aplikujesz. Ponieważ nie masz czasu, aby zapamiętać wszystkie fakty, skup się na misji firmy, jej największych osiągnięciach i zakresie działalności. Taka wiedza pomoże Ci uniknąć wpadki przy najprostszym pytaniu dotyczącym firmy.

Obecnie większość firm zamieszcza na swojej stronie zakładkę "Kariera". Oprócz aktualnych ofert pracy możecie znaleźć tam informację o całym procesie rekrutacyjnym. Dowiecie się tam, że firma stosuje takie zadania, jak business case, testy językowe lub testy rekrutacyjne. Na solidne ćwiczenia nie ma czasu, ale warto poświęcić chwilę żeby zapoznać się z samą formą zadań. Internet jest pełen przykładów, wystarczy zapoznać się z kilkoma studium przypadku, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Aby przygotować się do testów rekrutacyjnych nie jest tak łatwo, ale na takich stronach, jak www.tests4job.pl lub www.testyrekrutacyjne.com.pl możecie za darmo sprawdzić, jak sobie radzicie z podchwytliwymi zadaniami.

Zadbaj o swój wizerunek
Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że odpowiedni strój to podstawa. Jeśli nie chodzisz na co dzień w garniturach to przygotowanie ubioru dzień wcześniej będzie dobrą decyzją. Dodatkowy stres może negatywnie wpłynąć na przebieg całej rozmowy a przecież nic tak nie frustruje, jak plama na jedynej koszuli. Wyprasowany i przygotowany wcześniej strój da Ci następnego dnia dodatkowy czas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Rekruterzy od razu widzą, czy przygotowałeś się do rozmowy, czy może przyszedłeś na nią licząc na szczęście. Odpowiadając na pytania musisz wykazać się pewnością siebie a Twoje wypowiedzi powinny być przemyślane. Na takich stronach, jak www.pracuj.pl lub www.kariera.com.pl znajdziesz najczęściej zadawane pytania w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Poświęć trochę czasu i odpowiedz sobie na nie wszystkie, abyś  pełen pewności siebie opowiadał o swoich mocnych, jak i słabych stronach.

Stosując się do powyższych rad uda Ci się solidnie przygotować do rozmowy mając niewiele czasu. Będziesz posiadał podstawową wiedzę, która pomoże Ci uniknąć wpadek i poczujesz się pewnie.

Autorką publikacji "Student w pracy" jest Klaudia Mampe

Bezrobocie Kompetencje miękkie Poszukiwanie pracy Rozmowa kwalifikacyjna

Polecane teksty, porady, opinie z działu Praca

  • Filozof za barem - czyli student w pracy Filozof za barem - czyli student w pracy

    Studia dzienne - dwa kierunki, kursy języków obcych, obowiązkowe praktyki studenckie i praca jednocześnie, czy można to wszystko pogodzić? - Można! Ważna jest dobra organizacja czasu oraz możliwość dostosowania grafiku do planu zajęć .

  • Asertywność w pracy i nie tylko Asertywność w pracy i nie tylko

    Wyobraźmy sobie taką sytuację: Idziesz ulicą, zatrzymuje Cię akwizytor namawiający usilnie do zakupu rewelacyjnego kosmetyku o wyjątkowych właściwościach. Odmawiasz grzecznie, jednak pan jest dość wytrwały...

  • Najlepszy list motywacyjny Najlepszy list motywacyjny

    Większość pracodawców chce także zapoznać się z motywacjami kandydata, stąd w ogłoszeniach prośba o przesłanie listu motywacyjnego. I tu zaczyna się problem...

więcej»

Dodaj pomysł lub uwagę: